تبلیغات
دوماهنامه حدیث زندگی
حدیث مردگی، نه حدیث زندگی | 43. مــرگ ,

حدیث مردگی، نه حدیث زندگی

فرزانه توکلی

حدیث مردگی، نه حدیث زندگی

به گزارش خبرگزاری دریاچۀ نمک، مجلۀ «حدیث زندگی» برای توجّه به مسائل مدرن و عقب نیفتادن از قافله و به علّت کمبود سوژه، مرگ و میر را شایع کرده است و پس از 42 شماره، شتر مرگْ درِ خانه که نه، درِ دفتر مجلۀ «حدیث زندگی» هم خوابید!

به هر حال از مرگ چاره‌‌‌ای نیست، همان طور که از ازدواج چاره‌‌‌ای نیست. یادتان هست که قبلاً خرِ ازدواج، آن هم دو مرتبه و در دو سال، درِ دفتر مجله خوابید و شاید شتر مرگ هم دو بار به سراغ مجله برود و یک شماره هم برای پس از مرگ (فرا طبیعت) آماده شود! ما که بخیل نیستیم!

به قول شادیبا ـ که به علّت عدم درج خبرهای زیر پوستی و جلسات تحریریه، از طرف خوانندگان تهدید شده است ـ می‌‌‌شود هر شماره از مجله را با نام موضوعش، نام‌گذاری کرد. یعنی به جای «حدیث زندگی، ویژۀ مرگ»، بگوییم «حدیث مردگی»، یا به جای «حدیث زندگی، ویژۀ عشق»، بگوییم «حدیث عشق».

توصیه‌های ایمنی برای امتحان شب اوّل قبر

حتماً قبل از ورود به جلسۀ امتحان، شیرینی یا شکلات بخورید تا قند خونتان تنظیم شود و اضطراب بر شما غلبه نکند. حتّی بهتر است از قبل، به همراهان سفارش دهید که حلوای مجلس ختمتان را برایتان از یک گوشه یا روزنه‌ای، یواشکی به دستتان برسانند.

با آمادگی حاضر شوید و به تقلّب، امید نداشته باشید. ممکن است قبرهای کناری، سرشان شلوغ باشد و اصلاً به شما جواب ندهند. علاوه بر آن، نکیر و منکر، خیلی حواسشان جمع است و اگر بخواهید شیطنت کنید، نمرۀ منفی می‌گیرید.

برای عبور از پل صراط، از قبل تمرین کنید تا با آمادگی، از روی آن و به سلامت رد شوید. با اعتماد به نفس و کارنامۀ خوب می‌توانید به راحتی به آن سوی پل برسید و یک نفس راحت بکشید.

قبر‌های رؤیایی

قبر دونبش، خوش آب و هوا، با درخت‌‌‌کاری و دنج: هزار یورو برای ده شب اجاره!

قبر با سنگ مرمر، عکس خوش‌‌‌تیپ، یک طبقه، قیمت توافقی و بستگی به زمان فوت دارد. هر چه زودتر، تخفیف بیشتر.

قبر با هزینۀ مومیایی و آبدارچی، دلباز، بدون حشرات موذی، قیمت با هزینۀ رفت و برگشت مرده‌‌‌شور از مصر و اهرام ثلاثه حساب می‌شود.

اختراع نوش‌دارو بعد از مرگ مادرشوهر

با توجّه به شیوع بیماری دعوای عروس و مادرشوهر، پزشکان، با تلاش شبانه‌روزی، موفّق به کشف دارویی شدند که در صورت شدت جرّ و بحث بین این دو عنصر حیاتی خانه و کشیدن کار به جاهای باریک، همچون آه و نالۀ رستم پس از مرگ پسرش عمل کند و هر یک از طرفین، در برابر داماد بخت برگشته، خود را بی‌تقصیر و مظلوم جلوه دهند.

مرگ می‌خواهی، برو شیدان

با توجّه به آمار بالای درخواست مناسب‌ترین مکان برای عروج به آسمان، منجّمان و جغرافی‌‌‌دانان حاذق، پس از بررسی تمامی نقشه‌های هوایی و زمینی، شیدان را به عنوان بهترین آب و هوا معرّفی کردند. این منطقه که دارای زمین مرغوب برای رخ کشیدن در نقاب خاک است، یک مرگ آسوده را نوید می‌دهد. از هم‌اکنون تعدادی از زمین‌های شیدان، پیش‌‌‌فروش شده و قیمت‌ها هر ساعت بالا می‌رود. این استقبال در پنجاه سال اخیر، بی سابقه گزارش شده است.

مرگ یک‌‌‌بار، شیون یک‌‌‌بار

از قدیم الایّام در هندوستان، رایج بوده است که زنان بعد از مرگ شوهرانشان، به همراه جسد آنها سوزانده می‌شدند. این موضوع علاوه بر اثبات وفاداری زنان این سرزمین، خانواده را از هزینه‌های اضافی برای مراسم کفن و دفن و شام و ناهار عزا نجات می‌دهد و اطرافیان به جای دوباره‌‌‌کاری، یک‌‌‌بار شیون می‌کنند و تدارک می‌بینند! به همین دلیل می‌توان در قالب گفتگوی فرهنگ‌ها، این موضوع را به جوامع دیگر پیشنهاد داد تا کمکی هم به اقتصاد ممالک شود.

آفتاب لب بام

در سواحل قناری، به دلیل اثبات ادّعای یکی از بزرگان، مبنی بر این که اگر آفتاب از روی بام هرکس بپرد، یکی از اهالی آن خانه درجا جان به جان آفرینْ تسلیم می‌کند، قیمت مسکن به شدّت کاهش یافته است. بر این اساس، مردم این سرزمین، دیگر رقبتی به بام و سقف برای زندگی ندارند و ترجیح می‌دهند در ساحل دریا چادر بزنند و به آواز قناری‌ها گوش دهند.

فرهنگستان زبان

اساتید مرکز فرهنگستان زبان و ادب به جای واژۀ نامانوس و بیگانۀ مرگ، واژه‌های دیگری را پیشنهاد دادند. بر اساس بخش‌‌‌نامۀ صادر شده از این مرکز، از این پس به جای واژۀ مرگ، از کلماتی نظیر دیلیت، دَمِت‌‌‌سرد و تورّم باید استفاده شود!

سال هشتم ، شماره چهارم ، صفحه 114 ، ویژه مرگ

 


ارسال شده توسط: والـه
نوشته های پیشین


صفحات: